Co ósma osoba w Polsce może posiadać niepełnosprawność. Jednak do niedawna przed osobami z niepełnosprawnością otwierała się głównie perspektywa wykonywania prostych prac i najniższych stanowisk. Zmiany na rynku pracy zmieniły jednak ten schemat a przed osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności otwierają się ścieżki kariery oraz pracodawcy z różnych branż.

Wiele firm postrzega prace osób z niepełnosprawnością jako niższej jakości lub sprawności. Wiadomo, że nie każda osoba z niepełnosprawnością może pracować na każdym stanowisku. Czasem jej stan zdrowia pozwoli na pracę na niepełny etat, czasem jej stanowisko wymaga przystosowania itd. Jednak w większości OzN może pracować jak każdy inny pracownik. jeśli popatrzymy szeroko na stanowiska i rodzaje niepełnosprawności, możemy założyć, ze w praktycznie każdej firmie istnieje możliwość zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością.

Okazuje się jednak, że nadal około ok. 1,2 miliona osób z orzeczoną niepełnosprawnością nie pracuje - choć mogłoby. Główne przyczyny tego zjawiska to:

  • ograniczona wiedza o zasadach zatrudniania OzN,
  • obawy pracodawców, że ich firma nie jest "przystosowana",
  • ryzyko problemów wizerunkowych w przypadku zwolnienia OzN,
  • stereotypy kulturowo-społeczne dotyczące OzN,
  • błędy w edukacji OzN prowadzące niekiedy do powstawania tzw. wyuczonej bezradności oraz postaw roszczeniowych.

 

Osoby z niepełnosprawnością również muszą dbać o swoją konkurencyjność na rynku pracy, uczyć się nowych umiejętności, rozwijać swoje kompetencje, szukać ofert nie tylko tych opatrzonych napisem "dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności", budować swoje poczucie wartości bo niepełnosprawność nie musi być barierą do normalnego życia.

Materiał powstał na podstawie panelu dyskusyjnego (11.07.2019) podczas którego dyskutowali Agata Spała i Marcin Babiak. Nagranie ze spotkania poniżej.

 

Marcin Babiak

 

 

Czy kariera jest również dla ♿ osób z niepełnosprawnością?

13 July 2019
  1. pl
  2. en

>>emoji<<

© Copyright 2018 Kordo Marcin Babiak.
    Wszystkie prawa zastrzeżone.

Administratorem danych osobowych jest Kordo Marcin Babiak z siedzibą przy ul. Topolowej 6, 05-504 Korzeniówka. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji szkoleń (w przypadku uzyskania ich na potrzeby szkolenia) oraz marketingu usług Kordo Marcin Babiak (w przypadku uzyskania ich poprzez formularz kontaktowy w tej witrynie internetowej). Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Posiadacie Państwo prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, żądania ich usunięcia oraz ich poprawiania. Państwa dane nie będą udostępniane innym podmiotom.

Polityka prywatności dostępna jest tutaj.

Skontaktuj się z nami

  1. pl
  2. en