„Dziadku a po co w Dawnych Czasach były Wam potrzebne dwa numery ewidencji REGON i NIP?”

„Widzisz, to był tylko taki relikt czasów początków informatyzacji.  W PRLu nie było możliwości, by sprawnie połączyć dwa systemy (REGON – GUSu oraz NIP – Min. Finansów) w jeden.
Nikt nie liczył się wtedy z czasem przedsiębiorców i wszystkie pisma kierowane do administracji publicznej musiały zawierać REGON, NIP, KRS, PESEL i wiele innych danych”.

Dlatego również w obrocie gospodarczym (na umowach) rozwinęła się praktyka podawania REGONu. Pieczątka firmowa, Faktura czy strona www to miejsca, gdzie często możemy spotkać numer Rejestru Gospodarki Narodowej.

W czasach gdy był obowiązkowy, kosztował ponad 100 milionów zł rocznie (czas na wpisywanie i weryfikację oraz utrzymanie infrastruktury i etatów do obsługi).

Art. 20 ust.4 ustawy Prawo przedsiębiorcy z 2018 r.
Przy załatwianiu spraw organ może żądać od przedsiębiorcy, dla celów identyfikacji, podania wyłącznie firmy przedsiębiorcy oraz numeru identyfikacji podatkowej (NIP).

Nie ma już nigdzie obowiązku posługiwania się REGON. Nadal jednak przetrwał na formularzach wielu instytucji (publicznych i prywatnych) i jest warunkiem skutecznego złożenia pisma.

Skończmy już z tym REGONem

28 December 2020
  1. pl
  2. en

>>emoji<<

© Copyright 2018 Kordo Marcin Babiak.
    Wszystkie prawa zastrzeżone.

Administratorem danych osobowych jest Kordo Marcin Babiak z siedzibą przy ul. Topolowej 6, 05-504 Korzeniówka. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji szkoleń (w przypadku uzyskania ich na potrzeby szkolenia) oraz marketingu usług Kordo Marcin Babiak (w przypadku uzyskania ich poprzez formularz kontaktowy w tej witrynie internetowej). Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Posiadacie Państwo prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, żądania ich usunięcia oraz ich poprawiania. Państwa dane nie będą udostępniane innym podmiotom.

Polityka prywatności dostępna jest tutaj.

Skontaktuj się z nami

  1. pl
  2. en