Cały czas oddychasz. Każdego dnia, każdej godziny, o każdej minucie. Statystycznie oddychasz 2-3 razy na 10 sekund. Wyobraź sobie, że od 1 maja do 31 sierpnia będziesz oddychać "czystym" smogiem. Tylko sam smog, nic więcej. Przez 1/3 roku.

Tak się dzieje w mieście zwanym "Perłą Górnego Śląska". W Pszczynie, bo o tym 25-tysięcznym mieście mowa, mieszkańcy przez 1/3 roku oddychają "czystym" smogiem. To tak jakby każdy codziennie wypalał pół paczki papierosów. Skąd ta wiedza? Ponieważ w Pszczynie znajduje się jedna stacja pomiaru jakości powietrza. Pomiar jakości to jedno, niestety mieszkańcy Pszczyny nie wiedzą, co jest źródłem tych zanieczyszczeń.

Mądrzy pszczynianie zaczęli działać. W ubiegłym roku 10% mieszkańców gminy podpisało się pod petycją do burmistrza. Ich postulat był jasny: "wykonać inwentaryzację źródeł ciepła na terenie gminy, aby dowiedzieć się, kto czym pali”. Dodatkowo postulat zawierał żądanie wprowadzenie konkretnych działań, tj. „przeprowadzenia profesjonalnej analizy uwzględniającej ukształtowanie terenu, wiejące wiatry i źródła emisji zanieczyszczeń, która ma wykazać, czy bez zakazu palenia węglem w ogóle uda się zlikwidować smog”.

Myślisz, że Pszczyna jest czarnym punktem na mapie Polski? Uważasz, że innych to nie dotyczy? Takich miejscowości jak Pszczyna są w Polsce tysiące, tylko że nikt nie mierzy tam jakości powietrza. Niestety nie tylko mieszkańcy Pszczyny oddychają "czystym smogiem" średnio przez 1/3 roku. Dotyczy to wielu innych destynacji w naszym kraju.

Z badań regularnie prowadzonych przez WHO wynika, że to właśnie w Polsce jest najniższa jakość powietrza w porównaniu z pozostałymi państwami Unii Europejskiej. Pośród 20 najbardziej zanieczyszczonych miast UE aż 80% stanowią nasze miasta. Zanieczyszczenie powietrza, według WHO, co roku zabija około 7 milionów ludzi na całym świecie. Tylko w Polsce, w 2018 roku, z powodu zanieczyszczeń powietrza zmarło 50 tys. osób (źródło: https://pulsmedycyny.pl/smog-w-polsce-coraz-wiecej-zgonow-z-powodu-zanieczyszczenia-powietrza-1101815). To dokładnie dwukrotność populacji Pszczyny.

Warto inwestować w lepszą jakość powietrza. Należy ograniczyć zanieczyszczenie powietrza i ściślej dostosować nasze normy jakości powietrza do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia.

W Pszczynie mieszkańcy przez 1/3 roku oddychają "czystym" smogiem.

28 April 2021
  1. pl
  2. en

>>emoji<<

© Copyright 2018 Kordo Marcin Babiak.
    Wszystkie prawa zastrzeżone.

Administratorem danych osobowych jest Kordo Marcin Babiak z siedzibą przy ul. Topolowej 6, 05-504 Korzeniówka. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji szkoleń (w przypadku uzyskania ich na potrzeby szkolenia) oraz marketingu usług Kordo Marcin Babiak (w przypadku uzyskania ich poprzez formularz kontaktowy w tej witrynie internetowej). Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Posiadacie Państwo prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, żądania ich usunięcia oraz ich poprawiania. Państwa dane nie będą udostępniane innym podmiotom.

Polityka prywatności dostępna jest tutaj.

Skontaktuj się z nami

  1. pl
  2. en