Wiesz, że od początku 2021 roku na terenie województwa mazowieckiego nie można używać dmuchaw do liści. To urządzenie, które pozwala w łatwy sposób wysprzątać ogród, podjazd, czy inne tereny zielone z nadmiaru liści. Mechanizm działania jest taki sam jak w przypadku odkurzacza tyle że sprzątamy liście, a nie kurz i inny brud.

Po co zakazywać używania dmuchaw do liści?

Zwolennicy mają swoje argumenty, które można rozdzielić na trzy obszary - emisje, środowisko i hałas. Badania wykazały, że emisje z silnika dmuchawy w ciągu 1h są porównywalne z tymi z 17 samochodów. Dmuchawy wyrzucają kurz, alergeny, odchody i inne zanieczyszczenia. Ten pył zawieszony może przedostać się do płuc i powodować choroby.

Dodatkowo strumień powietrza z dmuchawy dochodzący do 320 km/h niszczy siedliska owadów (w tym zapylających) i uszkadza powierzchniową warstwę gleby pełną pyłków, nasion, kiełkujących roślin, jaj owadów i innego życia specyficznego dla tej warstwy gleby.

Szkodliwy jest również hałas. Niektóre dmuchawy generują 95-115 decybeli (zalecany maksymalny poziom hałasu 80 dB). Dla ludzi, którzy pracują w domu, prowadząc rozmowy telefoniczne lub wideokonferencje z klientami używanie głośnej, irytującej dmuchawy do liści tuż za oknem może być niesamowicie rozpraszającym i uciążliwym doświadczeniem. Hałas generowany przez dmuchawy zaburza również życie zwierząt (zwłaszcza ptaków).

Spory odsetek krytykujący zakaz wskazuje na pewnego rodzaju absurdy. Pojawiają się pytania, co zrobić z liśćmi, jeśli ktoś dysponuje bardzo dużą działką, co innego na niewielkich ogródkach przydomowych. Dodatkowo zwykła kosiarka do trawy generuje hałas na poziomie około 94-98 dB, a nikt nie zabrania jej używania.

Warto jednak zwrócić uwagę, że głównym powodem tej uchwały jest przeciwdziałanie wzbijaniu się kurzu. Nie chodzi o kurz taki jaki widzimy - z drobinami piasku lub iłu. Chodzi o kurz będący roztworem koloidalnym cząstek PM2,5 w powietrzu. Taki kurz "nie opada" po pokonaniu 20 m ani nie opadnie po pokonaniu 200 m. Nawet 20 km to nie jest dystans na, którym taki pył opadnie. Taki pył po prostu staje się częścią powietrza w całym regionie.

Koniec dmuchania w liście? Czy to absurdalne obostrzenie? 

28 maja 2021
  1. pl

>>emoji<<

© Copyright 2018 Kordo Marcin Babiak.
    Wszystkie prawa zastrzeżone.

Administratorem danych osobowych jest Kordo Marcin Babiak z siedzibą przy ul. Topolowej 6, 05-504 Korzeniówka. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji szkoleń (w przypadku uzyskania ich na potrzeby szkolenia) oraz marketingu usług Kordo Marcin Babiak (w przypadku uzyskania ich poprzez formularz kontaktowy w tej witrynie internetowej). Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Posiadacie Państwo prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, żądania ich usunięcia oraz ich poprawiania. Państwa dane nie będą udostępniane innym podmiotom.

Polityka prywatności dostępna jest tutaj.

Skontaktuj się z nami

  1. pl