Cel w życiu jest jednym z motorów długowieczności. Ludzie, którzy mają swój cel (zwany w różnych kulturach jako raison d’être, filozofia Ikigai) żyją dłużej. To tak jakby częste myślenie o tym, że jeszcze jesteśmy potrzebni światu, podświadomie wpływało na nas, naszą psyche i nasze ciało.
Fundacja Człowiek Może, którą założyłem, od lat pracuje z seniorami. Zajmujemy się czymś, co nazywa się „integracja i aktywizacja”, a oznacza po prostu pomaganie seniorom w odnajdywaniu celu na emeryturze.
Jedną z cech życia osób starszych jest łatwość utraty celu.
Na przykład, jeśli celem życia danej osoby było wychowanie dzieci, będą traciły swój cel wraz z dorastaniem dzieci. Jeśli kogoś celem była stabilizacja finansowa, to po zakupie mieszkania mogą nie mieć celu.
Zadziwiająco wiele osób mówi, że ich celem jest… przejście na emeryturę i odpoczęcie. (To nie jest cel. To zazwyczaj krzyk rozpaczy umysłu, wykończonego wieloletnim stresem w pracy).
Problem utraty celu w życiu to nie jest tylko kwestia senioralna.
Badania pokazują, że 75% ludzi ogółem… nie ma żadnego celu, deklaruje cel krótkoterminowy (pojechać na urlop, zrobić remont itd.) lub pseudocel (zakup elektro gadżetu, zarabianie pieniędzy itd.)
Dlaczego tak się dzieje?
Jednym z powodów jest konsumpcyjny styl życia.
Nie oszukujmy się. Kraj, w którym w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat miesięczne zarobki wzrosły z $20 do $1720 [o 8500% od 1983 do 2023 r.], to musi być kraj ludzi ciężko pracujących. To również kraj ludzi, którzy największe spełnienie osiągnęli w obszarze finansowym.
Jednak co dalej?
Gdy kasa jest głównym czynnikiem napędzającym człowieka (za co mi płacą?), wówczas #cele społeczne (co mogę dać innym?), osobiste (co lubię robić?) czy hobby (co sprawia mi przyjemność?) schodzą ze sceny. Kiedy nadchodzi upragniony awans i podwyżka, życie zaczyna toczyć się na autopilocie. Skoro jest już tak dobrze, to po co szukać czegoś nowego?
I tu właśnie zaczyna się pułapka.
Pułapka braku celu, która dopada większość ludzi stopniowo, wraz z wiekiem.
Cel nastawiony na innych i dopasowany do naszych możliwości to przepustka do długiego i zdrowego życia.
Dlaczego posiadanie celu wydłuża życie?
Cel sprzyja czynnemu, aktywnemu trybowi życia, to zmniejsza ryzyko występowania chorób układu krążenia. Ktoś, kto ma po co żyć, jest bardziej aktywny, skupiony na celu, samozdyscyplinowany.
Można żyć bez celu, płynąć przez #życie, odbywać czas. To jednak powoduje zjawiska odwrotne: bierność, niezauważoną ucieczkę czasu. A przecież im jesteśmy starsi, tym czas ucieka szybciej [to naukowo wyjaśnione zjawisko, efekt sposobu, w jaki funkcjonuje nasz mózg]. Osoby, które nie mają w swoim życiu wyraźnego celu były z reguły bardziej chorowite, samotne, narażone na większy stres, a nawet gorzej wykształcone czy bezrobotne.
🔸Czy masz swój #cel w życiu?
Nie?
Nie trać życia na niemanie celu.
Porozmawiajmy o tym. Opowiem Ci, jak po latach znalazłem swój. Może znajdziesz w tym inspirację?
#KordoEdukacja #mentoring