Co by się stało, gdyby 💰płace w Twojej firmie stały się jawne? Ujawnianie wysokości wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę jest powszechne w USA i UK, a w całej UE jest przedmiotem dyskusji.

W całej Europie temat jawności płac w procesach rekrutacyjnych poruszany jest coraz częściej. W wielu krajach zawieranie w ofertach pracy informacji o poziomie wynagrodzenia jest standardem – tak robią m.in. pracodawcy z Wielkiej Brytanii.  W Finlandii pytanie o widełki wynagrodzeń na określonym stanowisku można przesłać do urzędu skarbowego. W Niemczech osoby zatrudnione w dużych firmach mają prawo do informacji o siatce płac w firmie. W Polsce ogłoszenia zawierające widełki płacowe stanowią rzadkość, a informacje o wynagrodzeniu traktowane są jako poufne. Obserwacje rynku pracy pokazują jednak pewne zmiany, co nie jest zaskakujące w kontekście widocznego w wielu branżach rynku kandydata. 

Osoby zapoznające się z ogłoszeniami rekrutacyjnymi coraz częściej już na etapie selekcji ofert oczekują informacji o oferowanych zarobkach, aby na tej podstawie określić, czy warto angażować się w dany proces rekrutacyjny. Kandydatom w ogłoszeniach najbardziej brakuje właśnie tej informacji. Oferta, która nie zawiera punktu o oferowanym wynagrodzeniu jest mniej widoczna i zmniejsza szanse na szybkie dotarcie do docelowej grupy i zatrudnienie pracownika o pożądanych kompetencjach.

Rekruterzy zachęcają pracodawców do podawania przynajmniej widełek płacowych w ogłoszeniach, ale wciąż spotykają się z licznymi wątpliwościami, a nawet oporem. Może to zmienić narzucony na pracodawców obowiązek prawny.

Jakie są argumenty?
Za:
📢zmniejszy zjawisko zatrudniania najniższym kosztem
📢ograniczy nierówność wynagradzania kobiet (oraz innych dyskryminacji)
📢ułatwi młodym podejmowanie decyzji dotyczących kierunku edukacji
📢zwiększy zrozumienie finansowego aspektu działania firmy wśród pracowników
📢obniży koszty procesu rekrutacji
📢system widełek płac obowiązuje już w niektórych firmach i w sferze budżetowej.

Przeciw:
🔑wywoła „trzęsienie ziemi” w firmach i spiralę roszczeń
🔑wzmocni postawy roszczeniowe
🔑utrudni zarządzanie poprzez swobodne kształtowanie wynagrodzeń
🔑ograniczy swobodę kształtowania umów (o pracę)
🔑upubliczni wrażliwe informacje będące elementem strategii, zwłaszcza wynagrodzenia specjalistów i menedżerów
🔑w przypadkach najwyższych wynagrodzeń - ułatwi działania przestępcom.

Ujawnienie płac z pewnością wstrząśnie wynagrodzeniami w wielu firmach.


🔸Czy Twoim zdaniem zarobki powinny być jawne?


#zarządzanie #KordoEdukacja

 

 

Czy płace powinny być jawne?

06 maja 2022

>>emoji<<

© Copyright 2018 Kordo Marcin Babiak.
    Wszystkie prawa zastrzeżone.

Administratorem danych osobowych jest Kordo Marcin Babiak z siedzibą przy ul. Topolowej 6, 05-504 Korzeniówka. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji szkoleń (w przypadku uzyskania ich na potrzeby szkolenia) oraz marketingu usług Kordo Marcin Babiak (w przypadku uzyskania ich poprzez formularz kontaktowy w tej witrynie internetowej). Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Posiadacie Państwo prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, żądania ich usunięcia oraz ich poprawiania. Państwa dane nie będą udostępniane innym podmiotom.

Polityka prywatności dostępna jest tutaj.

Skontaktuj się z nami