To było ciepłe popołudnie w Belgradzie. Cały zespół regionalny korporacji, w której wówczas pracowałem, zebrał się na przystani nad brzegiem Dunaju.
Mieliśmy ścigać się w zawodach wioślarskich (rowing).

Kilkuosobowy zespół, do którego mnie przydzielono, był skazany na sukces. Sami wysocy, silni faceci. Tylko nasz szef uśmiechał się pod nosem, tak jakby uknuł jakiś podstęp.
🚣🚣🚣🚣🚣
Ruszyliśmy.
Wiosłowaliśmy z całych sił. Nasz serbski sternik próbował nadawać rytm, ale my skupiliśmy się na machaniu wiosłami z całych sił.
Z 5 łódek dopłynęliśmy.. przedostatni.

Jak to możliwe?

I wtedy zrozumiałem.
Dobór załóg oczywiście nie był przypadkowy.
W mojej siedzieli sami Dyrektorzy Generalni. Każdy z nas był silnym indywidualistą. Każdy pracował w innym kraju. Nikt nie przywykł do współpracy i koordynacji. Podczas krótkiego wyścigu nie zdążył się pojawić naturalny lider. Nie powstał zespół.

Prawdopodobnie każdy wie, że słaba komunikacja i problemy ze współpracą ograniczają wydajność, ale kiedy się tego doświadczy w tak oczywisty sposób, wrażenie pozostaje na całe życie.

W wielu firmach pojawiają się konflikty i problemy ze współpracą. Czasem menedżerowie wchodzą w swoje kompetencje (konflikt kompetencyjny dodatni), czasem nie chcą współpracować (ujemy). Rolą szefa jest dostrzegać te problemy i poprawiać współpracę.

Za każdym zespołem odnoszącym sukcesy kryje się świetna komunikacja.
Nie oznacza to jednak wielu rozmów telefonicznych, wideokonferencji czy długich narad.

Zamiast tego ważne jest, aby komunikować się z właściwymi osobami we właściwym czasie.

Dobry menedżer jasno komunikuje cele. Lider zespołu musi również mieć świetne umiejętności komunikacyjne, aby utrzymać motywację i koordynację zespołu.

Informowanie o ogólnej sytuacji w firmie (executive overview), zaplanowanie regularnych rozmów zespołowych Teams/Zoom i tworzenie kultury otwartości i szacunku to świetne sposoby na zapewnienie dobrej komunikacji.
Często lepszą komunikację można wymusić przez wprowadzenie systemu spotkań 121 opartego o sprawdzoną metodykę.

 

 

Komunikacja w firmie.

06 października 2021

>>emoji<<

© Copyright 2018 Kordo Marcin Babiak.
    Wszystkie prawa zastrzeżone.

Administratorem danych osobowych jest Kordo Marcin Babiak z siedzibą przy ul. Topolowej 6, 05-504 Korzeniówka. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji szkoleń (w przypadku uzyskania ich na potrzeby szkolenia) oraz marketingu usług Kordo Marcin Babiak (w przypadku uzyskania ich poprzez formularz kontaktowy w tej witrynie internetowej). Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Posiadacie Państwo prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, żądania ich usunięcia oraz ich poprawiania. Państwa dane nie będą udostępniane innym podmiotom.

Polityka prywatności dostępna jest tutaj.

Skontaktuj się z nami