Pojęcie MERYTOKRACJI upowszechniło się w Europie pod koniec lat '50. Trochę w kontrze do dziedzicznej arystokracji, do nepotyzmu, do oligarchii.

Merytokracja odnosi się do porządku społecznego, ale można ją też odnieść do ustroju w organizacjach.

 

Czy można coś zarzucić idei, która głosi, że społeczności powinny się rozwijać w oparciu o kompetencje jej członków, a nie o powiązania, pokrewieństwo czy majątek?

 

Często spotykany zarzut wobec demokracji jest taki, że taki sam wpływ na decyzje w społeczności ma niebieski ptak uchylający się od pracy jak ciężko pracujący inżynier albo profesor uniwersytetu. Merytokracja jest od tego wolna – to właściwie idealny model wewnętrznej organizacji przedsiębiorstw.

 

Miałem szczęście pracować w takich organizacjach i rozmawiam o tym z Witold Kulczycki.

 

Jednakże wszystko, co jest wymyślone przez ludzi, przez ludzi może zostać wypaczone.

 

Merytokracja, która wykorzeniła korupcję w Singapurze i przez kilkadziesiąt lat przyniosła rozwój i dobrobyt, po jakimś czasie zaczęła być motorem segregacji i rozwarstwienia społeczności.

 

Merytokracja lansowana przez długie lata w Wielkiej Brytanii doprowadziła do ogromnych nierówności w wynagrodzeniach. Osoby kierujące londyńskimi bankami mają niebotyczne wynagrodzenia, dla których trudno znaleźć merytoryczne uzasadnienie i co stało się przyczyną głębokiej krytyki merytokracji.

 

Merytokracja w organizacji

02 marca 2020

>>emoji<<

© Copyright 2018 Kordo Marcin Babiak.
    Wszystkie prawa zastrzeżone.

Administratorem danych osobowych jest Kordo Marcin Babiak z siedzibą przy ul. Topolowej 6, 05-504 Korzeniówka. Dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji szkoleń (w przypadku uzyskania ich na potrzeby szkolenia) oraz marketingu usług Kordo Marcin Babiak (w przypadku uzyskania ich poprzez formularz kontaktowy w tej witrynie internetowej). Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Posiadacie Państwo prawo dostępu do treści swoich danych osobowych, żądania ich usunięcia oraz ich poprawiania. Państwa dane nie będą udostępniane innym podmiotom.

Polityka prywatności dostępna jest tutaj.

Skontaktuj się z nami