Pułapka zbyt wielu talentów

pułapka zbyt wielu talentów

Zajmując się jednocześnie wieloma rzeczami, zmniejszamy szansę, by stać się mistrzem z którejkolwiek.
Jeśli klienci/pracodawcy nie poczują, że robisz coś świetnie, nie uwierzą ci i nie zaufają.

1.🙍‍♂️
Gdy rozmawiam z osobami bezrobotnymi, to jestem zdumiony jak często są to osoby o ogromnej liczbie talentów. Nie potrafią jedynie wybrać tego jednego i jemu się poświęcić.
Czasem to osoby w trakcie nie_do_końca_udanej transformacji zawodowej. Chciałyby spróbować sił w nowej dziedzinie, ale boją się całkowicie odpuścić bezpiecznej przeszłości.

2. 🏢
Gdy rozmawiam z przedsiębiorcami, to niektórzy z nich prowadzą kilka, kompletnie różnych biznesów. Część przejętych od rodziców, część zbudowanych samemu, cześć przyniesionych przez nowego wspólnika. Takim mikroholdngiem najczęściej nie da się efektywnie zarządzać.

3. 🧑‍💼
Gdy rozmawiam z młodymi menedżerami, którzy szukają dla siebie ścieżek rozwoju, to zauważam, że wielu z nich „planuje przepis na porażkę”. Zbyt dużo wątków, zbyt dużo ciekawych pomysłów, zbyt dużo kierunków rozwoju rozwodni ich energię i w efekcie mogą zostać ‘umiarkowanie wybitni’.

Żyjemy w czasach krzywych dinozaurowych (dokł. wykładniczych). Dzięki globalnej hiperkomunikacji miliardy ludzi zapatrzonych jest zaledwie w garstkę tych najlepszych (piłkarzy, piosenkarzy, aktorów, marek produktów i usług itd.).
Poza elitą marek (w tym osobistych), jest niewiele średniaków i wiele tych na końcu skali.
Będąc ‘umiarkowanie wybitnym’ z kilku dziedzin, na żadnej nie będziesz nawet w top10%.

Rozwój osobisty i zawodowy często oceniany jest przez pryzmat różnorodności kompetencji i talentów. Doskonale rozumiem, że często trudno opędzić się od ciągłego nawoływania do eksplorowania nowych obszarów, rozszerzania horyzontów, czy po prostu zaspokajania ciekawości w dziedzinach odbiegających od naszej głównej ścieżki zawodowej. Istnieje jednak subtelna granica pomiędzy byciem wszechstronnym a rozproszonym. Jednak zaangażowanie w zbyt wiele dziedzin naraz może rozmywać naszą ekspertyzę i zmniejszać szansę na osiągnięcie mistrzostwa w jakiejkolwiek dziedzinie.

Robienie kilku rzeczy naraz zawsze wymaga więcej czasu niż skupienie się na jednej. Nie da się zbudować kariery, startować w triathlonach, napisać książki, wystartować własnego biznesu, mieć dzieci i podróżować po świecie w tym samym czasie. Można jednak zrobić to wszystko w ciągu swojego życia.
Jedno PO drugim.

Przez lata sam byłem w pułapce pozornego rozwoju we wszystkich kierunkach. Doskonale rozumiem, na czym polega ten błąd.

Czy byłeś w pułapce wielu genialnych pomysłów?

 

Fot. Justyna Gieleta + wypełnianie generatywne AI Adobe Photoshop.
Ilustracja Generowana AI