Jak trafić na boczny tor?

Jak trafić na boczny tor_kariera i rozwój

Spytałem kiedyś mojego szefa: «Co powinienem robić, żeby awansować na kolejny poziom C2?». Odpowiedział mi: «Niech twoim celem będzie jedynie C3. Poziom C2 został stworzony dla tych, którzy nigdy już nie awansują, to u nas tzw. boczny tor».

Jeśli więc myślisz, że „boczny tor» to tylko umowne pojęcie, to chciałbym wyprowadzić cię z błędu. To jak najbardziej realna instytucja i stosowana w wielu firmach.

Jak trafić na boczny tor?
A.
Twój szef może cię tam „umieścić”.

Może uznać, że jesteś za słaby, by robić coś więcej lub… zbyt potrzebny, by pozwolić ci odejść. Może po prostu cię nie lubi, może faworyzuje kogoś innego i nie chce, byś przeszkadzał w jego planach. Powodów może być wiele.

B.
Możesz tam trafić samemu.
Najczęstszym powodem jest… odmowa podjęcia się zadania lub nawet awansu, bez podania przekonującego uzasadnienia. Zazwyczaj bardzo trudno wówczas o kolejną propozycję. Możesz nie wierzyć, czy sobie poradzisz. To normalne. Jednak, gdy ktoś o większym doświadczeniu uważa, że dasz radę, zastanów się 3x, zanim odrzucisz jego pomysł.

C.
Może cię tam umieścić Zarząd lub HR z powodu problemów z etyką w pracy.
To najgorszy przypadek. Beznadziejny.

Po czym poznać, że jesteś na bocznym torze?
1.
Od lat wciąż nie możesz dostać jasnej odpowiedzi na temat swojej kariery.
2.
Dostajesz nieznaczące zadania. Po czym je poznać? Po słowach: „ufam, że zrobiłeś to dobrze, nie będę nawet sprawdzał jakości”.
3.
Bywasz pomijany w ważnych spotkaniach. Nawet tych, które dotyczą twojego obszaru odpowiedzialności.

Jak wydostać się z bocznego toru?
I.
Nie zniechęcać się. Frustratów nie czeka nic dobrego.

II.
Odkryć karty, powiedzieć „mam wrażenie, że jestem na bocznym torze, chciałbym się rozwijać, a nie mogę”. Pamiętaj o pozytywnym tonie.

III.
Uciec do przodu.
Szukaj okazji, by zaprezentować swoje umiejętności przed liderami firmy. Networkuj się i zbuduj więcej relacji wewnętrznych lub stwórz wyjątkową wartość dla klientów firmy.

IV
Nie zapomnij o własnej autopromocji, ale z umiarem. Na bocznym torze lepiej pozwolić mówić faktom.

V.
Jeśli nic nie pomoże znaleźć nową pracę.

Bycie na bocznym torze ociera się o mobbing, ale nim nie jest.
Kiedy trafisz na boczny tor, broń się przed demotywacją i koncentruj na pracy. Daj z siebie wszystko w obszarach, które nadal są pod Twoją kontrolą.
Jeśli chcesz od życia więcej i rozwój zawodowy jest dla ciebie ważny, zrób wszystko by wrócić na główne tory.

Czy spotkałeś się z «bocznym torem» w pracy?