Jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko? Możliwe. Mimo to mogą wybrać kogoś innego.
Dlaczego?
Oto kilka przyczyn, o których możliwe, że nie wiedziałeś.
Networking
Może jesteś najmądrzejszy, ale pracę dostanie ten, kto jest lepiej polecany przez ludzi wewnątrz. Dlatego kandydaci wewnętrzni mają przewagę na starcie. Dlatego warto inwestować czas w networking – zanim stanie się potrzebny.
Dopasowanie kulturowe
Jedni nazywają to dyskryminacją, inni niedopasowaniem kulturowym. Pracodawcy często chcą znaleźć kogoś, kto zgra się z zespołem, a nie kogoś nad kim będą musieli wykonywać pracę wychowawczą.
Nawet jeśli jest „lepszy”.
Nadmierny focus na sobie
Pozornie to kandydat jest najważniejszym elementem rozmowy kwalifikacyjnej. Tak naprawdę najważniejsze jest to, jak może się przyczynić do rozwoju firmy.
Jeden z kandydatów wyliczał mi kiedyś przez pół godziny listę swoich osiągnięć, inny obruszył się, gdy chciałem mu przerwać taką „wyliczankę”.
Po pytaniach go poznacie…
Kandydat, który nie pyta o przyszłą rolę, kulturę organizacyjną firmy czy wyzwanie, które przed nim stanie, nie sprawia wrażenia rzeczywiście zainteresowanego.
Podobnie kandydat, który dopytuje o szczegóły samochodu służbowego już na pierwszym spotkaniu.
„Nie mów źle o poprzednim pracodawcy”
Teoretycznie każdy o tym wie. Nie każdy jednak wie, że rekruter potrafi spytać np. o powody rozstania i, tak czy inaczej, wyciągnąć taką informację. Warto chociaż wiedzieć, za co pochwalić poprzedniego pracodawcę.
Zbyt wysokie kwalifikacje
Ponoć nie może być „zbyt dobrze”. Nie w rekrutacji. Kandydaci z kwalifikacjami przekraczającymi wymagania mogą być postrzegani jako ci, którzy szybko opuszczą firmę, będą niezadowoleni lub marudni i nieelastyczni na zmiany. Nie bez powodu idealnego kandydata określa się jako „best fit”, a nie „best of wszystko”.
Osobiste preferencje rekrutera
Rekruterzy to też ludzie. Ludzie mają swoje uprzedzenia. Ludzie są subiektywni.
Zaakceptuj to.
Świat jest niedoskonały, ludzie są niedoskonali, nawet na Słońcu są ponoć jakieś plamy.
Warto pamiętać, że proces rekrutacji też jest daleki od doskonałości. Jednak rozumiejąc powody, dla których najlepsi kandydaci nie zawsze dostają pracę, możesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.
Nawet jeśli Ty jesteś jedynym doskonałym kandydatem. 🙂
🔸 Czy myślisz, że istnieje granica, po której przekroczeniu „doskonałość” przestaje być atutem, a zaczyna być przeszkodą?
#Mentoring
#KordoEdukacja
Fot ©Adobe Stock