4

— Dzień dobry, miał pan być dziś w pracy o 9:00. Co się stało, że pana nie ma? – spytał przez telefon szef pewnej firmy.
— Ziomeczku, no tak całkiem na 9:00 to ja nie mogę codziennie przychodzić. A w ogóle to ja bym chciał pracować tak w poniedziałek, wtorek, środa, no góra czwartek. Co ty na to, mordeczko?
— No, jeśli pan się wyrobi ze swoimi obowiązkami „mniej więcej”, to możemy tak się umówić.

Pokolenie Z to najliczniejsze pokolenie na świecie, który od wczoraj zamieszkały jest przez 8 miliardów ludzi. Jednak nie w Europie i nie w Polsce. Tutaj GenZ ma pełną świadomość swojej wyjątkowości. Jest ich tak niewielu, że zostały zaburzone trwające od tysięcy lat procesy sukcesji wiedzy i władzy.

Jak zatem współpracować (żeby nie użyć słowa „zarządzać”) z osobami urodzonymi 1997-2010?

1.
Ludzie, którzy zaczęli rozumieć świat w czasach, gdy cyfrowe relacje społeczne stały się normą, mogą mieć problemy z fizycznym networkingiem, small talkiem czy napisaniem formalnego e-maila do klienta. Wielu umiejętności miękkich muszą się dopiero nauczyć.

2.
GenZ to osoby z „innego kręgu kulturowego”. Nie dziw się, że czują się poirytowani lub urażeni rzeczami, które dla ciebie nie mają znaczenia. I odwrotnie. Niepisane reguły dla nich nie istnieją. Określenia „mordeczka”, „typiara” nie są obraźliwe. Lojalność wobec pracodawcy – to pojęcie nie ma sensu itd.
Nie są bardziej roszczeniowi, czy leniwi, trzeba tylko inaczej do nich podchodzić.
Jest wiele potencjalnych punktów konfliktu. Zrozum je, a unikniesz problemu z niespodziewaną utratą utalentowanych pracowników.

3.
Najlepszą formą komunikacji są komunikatory – logiczne prawda? Telefon lub (zgroza!) osobista rozmowa, to uciążliwe metody kontaktu. Gdzieś pośrodku są e-maile – kolejny wynalazek z ubiegłego wieku. Nie ciągnij ich na spotkania fizyczne – lepsza jest wideokonferencja (uszanuj to, że nie będą chcieli włączyć kamerki).

4.
Digital leadership – cyfrowe #przywództwo. Nie wystarczy dziś być szefem firmy. Nie wystarczy być liderem. Żeby skutecznie współpracować z zespołem ludzi GenZ, powinieneś być liderem cyfrowym. (Mogę ci w tym pomóc). Zarządzając „po staremu”, osiągniesz efekt jak… E. Musk po przejęciu Twittera.

5.
Praca w biurze, w stałych godzinach nie przyjdzie łatwo ludziom, którzy przez ostatnie lata uczyli się tylko zdalnie. Oni wiedzą, że tak można. Nie próbuj im wmówić, że nie będą efektywni.

PokolenieZ to ludzie bardziej świadomi, wykształceni, ale jednocześnie zestresowani oraz przygnębieni w porównaniu z poprzednimi pokoleniami. Nie zmienisz tego – możesz to zrozumieć i zaakceptować.
Za kilka lat zaczną masowo zajmować stanowiska kierownicze.
Świat się zmieni.
GenZ powie nam jak.